تنها راهی که به شکست می انجامد، تلاش نکردن است.

پورتال گروه اینترنتی ونداکلیک

ونداکلیک » موفقیت و زندگی » چگونه فرزندمان را با استعداد پرورش دهیم؟

 

شاید شما نتوانید به فرزند خود یاد بدهید كه خوشحال باشد ولی فراهم كردن امكانات و بستر مناسب برای خوشبختی، شاد زیستن و بویژه مستعد و باهوش كردنش، هدیه‌ای است كه فقط شما میتوانید به فرزندتان بدهید.
دوران كودكی همواره به عنوان بهترین و شادترین دوره زندگی انسان شناخته شده است. بسیاری از بزرگسالان در كشاكش مشكلات زندگی با یاد كردن از دوران خوش كودكی خود، بر بال خاطرات به دنیایی كوچ می كنند كه در آن از فشار مسئولیت و مرارت خبری نیست و مسلماً آرزوی هر پدر و مادری فراهم كردن یك چنین دوران كودكی ای برای فرزند دلبندشان خواهد بود اما شادی و نشاط آموختنی نیست و شكوفایی استعدادهای او هم نباید بدون در نظر گرفتن علائق او باشد.

روشهای پیشنهادی پی آمده شما را در شكوفا كردن استعدادهای كودكتان یاری خواهد داد:
1 - به فرزند خود اجازه دهید علائق خود را كشف كند. به بازی ها و فعالیتهایی كه او انتخاب می كند توجه نشان دهید. این گونه بازیها می تواند اطلاعات بسیاری درباره استعدادهای نهفته فرزندتان در اختیار شما قرار دهد.

2 - فرزند خود را روی طیف وسیعی از تجارب قرار دهید. این امر باعث فعال شدن استعدادهای نهفته می گردد. فكر نكنید چون او علاقه ای نشان نمی دهد، بنابراین استعدادی هم در آن زمینه ندارد.

3 - بگذارید مرتكب اشتباه شود. اگر همه كارها را به طور كامل و بی نقص انجام دهد، هرگز برای كشف و گسترش یك استعداد، خطر نخواهد كرد.

4 - سؤال بپرسید. با پرسیدن سؤالهایی از قبیل چرا آسمان آبی است؟ به كودك خود كمك كنید تا با شگفتیهای دنیا مواجه شود. به اتفاق هم پاسخ سؤال را بیابید.

5 - پروژه های خانوادگی ویژه ای را طرح ریزی نمایید. فعالیتهای مشترك می تواند استعدادهای جدید را بیدار كند و گسترش دهد.

6 - كودك را مجبور به یادگیری نكنید. این امید كه برای پیشرفت و رشد دادن استعدادهای كودكان، باید هر روز درسهای خاصی را به آنان آموخت، ممكن است آنان را مضطرب یا دلزده سازد.

7 - در انجام كارها، كودك خود را سهیم كنید. بگذارید او با انجام كارها موفقیت را در ذهن خود مجسم كند. بگذارید ببیند كه شما درگیر فعالیتهای معنادار هستید و به او اجازه دهید درگیر این فعالیتها شود.

8 - شور و اشتیاق خود را به یادگیری فعال حفظ كنید.

9 - كودك خود را با برچسب زدن به او محدود نكنید. این برچسبها ممكن است شرایطی را به او تحمیل نماید كه با استعدادهای ذاتی اش همخوانی ندارند.

10 - برای فعالیتهایی نظیر خواندن، گوش دادن به موسیقی و صحبت كردن برنامه زمانی منظم در نظر بگیرید.

11 - مواردی را برای كودك در نظر بگیرید كه همواره بتواند با رجوع به آنها به دنیای خود دسترسی داشته باشد.

12 - بگذارید فرزندتان به فعالیتهای گروهی مورد علاقه اش بپردازد.

13 - برای پرورش خلاقیت كودك خود داستانهای طنز آمیز برایش بخوانید.

14 - فعالیتهایی را كه فرزندتان انجام می دهد مورد انتقاد یا قضاوت قرار ندهید. اگر احساس كند مورد ارزشیابی قرار می گیرد، احتمالا" شكوفاسازی استعدادهای خود را پیگیری نخواهد كرد.

15 - با كودك خود بازی كنید و از این طریق سرزندگی و شوخ طبعی خود را به او نشان دهید.

16 - خانواده را در موفقیتهای خود سهیم كنید. درباره اتفاقات خوشایندی كه طی روز اتفاق افتاده اند، صحبت كنید تا عزت نفس او از این طریق افزایش یابد.

17 - كاری كنید كه فرزندتان به كامپیوتر خانه، مدرسه یا یك كتابخانه عمومی دسترسی داشته باشد.

18 - به صحبتهای كودك خود گوش فرا دهید. چیزهایی كه او به آنها اهمیت بسیاری می دهد، می تواند سرنخی از استعدادهای خاصی باشد كه از آنها برخوردار است.

19 - فضای خاصی را در خانه برای پرداختن به فعالیتهای خلاقانه در نظر بگیرید.

20 - وقتی كارهای روزمره ای را كه به عهده فرزندتان گذاشته اید، با موفقیت انجام می دهد، حس مسئولیتش را در انجام كارهای خانه مورد قدردانی قرار دهید.

21 - بصورت خانوادگی از مكانهای جدید دیدن كنید.

22 - بازی های بازپاسخ به فرزند خود بدهید. اسباب بازی هایی مانند سر هم كردن قطعات و عروسكهای دستی باعث تشویق بازیهای تخیلی می شود.

23 - بگذارید در روز تا حدی به رویاپردازی و كنجكاوی بپردازد.

24 - داستانهای الهام بخشی را بخوانید كه قهرمانانشان در زندگی موفقیت هایی را كسب كرده اند.

25 - با دادن جایزه به فرزند خود رشوه ندهید. از مشوقهایی استفاده كنید كه به كودك این پیام را منتقل می كنند كه یادگیری نباید به خاطر گرفتن جایزه باشد.

26 - اجازه بدهید فرزندتان به گروههای همسالی بپیوندد كه همگام با استعدادهای او هستند.

27 - سوگیریهایی جنسیتی را تشویق نكنید. برای كودك خود هم اسباب بازیها و فعالیتهای زنانه و هم مردانه تدارك ببینید.

28 - از مقایسه كودك خود با دیگران اجتناب ورزید. به او كمك كنید تا عملكرد فعلی خود را با عمكرد گذشته اش مقایسه كند.

29 - برای برانگیختن علائق و استعدادهای فرزندتان از موقعیتهای گروهی یا جمعی (خارج از منزل) بهره ببرید. با هم به كتابخانه، موزه، كنسرت، یا مسابقه بروید.

30 - پاداشهایی به فرزندتان بدهید كه نقاط قوتش را تقویت می كند.

31 - كودكتان را به صحبت درباره آینده اش تشویق كنید. از دیدگاههای او حمایت كنید بدون آنكه به سمت حیطه یا رشته ای خاص هدایتش نمایید.

32 - كودك خود را با افراد جالب و موفق آشنا كنید.

33 - خانه خود را به عنوان فضایی برای یادگیری تلقی كنید. فضای آشپزخانه و آشپزی برای آموزش ریاضیات و علوم بسیار مناسب است.

34 - در احساسات با یكدیگر سهیم شوید. سركوبی حوادث می تواند به سركوبی استعدادهای كودك بیانجامد.

35 - كودك خود را تشویق به خواندن كنید.

36 - با كودك خود فعالیتهایی را انجام دهید كه در ارتباط با علائق و استعدادهایش است.

37 - به كودك خود حق انتخاب بدهید. این عمل، قدرت اراده او را مستحكم و حس نوآوری را در وی بیدار می كند.

38 - به كودك خود یاد بدهید كه برای شكوفا ساختن استعداد خویش چگونه از كتابها استفاده كند. به عنوان مثال، برای یادگیری "درست كردن چیزی" از كتابهای "چگونه ..." استفاده كند.

39 - در گوشه ای از خانه فضایی را برای به نمایش گذاردن ساخته ها و جایزه های كودك اختصاص دهید.

40 - كودك خود را تشویق كنید تا در حیطه هایی كه با مشكل مواجه است، دست و پنجه نرم كند و كلنجار برود. به او كمك كنید تا با هر محدودیتی رو در رو شود.

41 - رابط بین دنیای واقعی و استعدادهای خاص كودك خود باشید. به او كمك كنید راهی برای نشان دادن استعدادهایش بیابد.

42 - كودك را با مطالبی آشنا كنید كه درباره افتخارات و استعدادهای كودكان است. كتابهایی مانند "مهندس كوچكی كه می توانست ..." می تواند نگرش "می توانم انجام دهم" را تشویق كند.

گرد آوری : وندا کلیک

آنتی ویروس دکتر وب

Go Top