خدا را دوست داشته باش، حداقل می دانی که روزی به او می رسی .

پورتال گروه اینترنتی ونداکلیک

ونداکلیک » خبرها » عزل ۳۲ رئیس دانشگاه در ۱۱۲ روز

عزل ۳۲ رئیس دانشگاه در ۱۱۲ روز

تاريخ: 30 بهمن 1392 - توسط: elham - موضوع: خبرها, جامعه
تسنیم: با گذشت حدود 112 روز از حضور رضا فرجی‌دانا به عنوان وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دولت یازدهم، دانشگاه‌های کشور شاهد تغییرات و تحولاتی در بدنه اجرایی خود به خصوص در سطح ریاست دانشگاه بودند.

در این بین تغییر رئیس دانشگاه تهران  به عنوان مادر دانشگاه‌های ایران در صد و یازدهمین روز حضور فرجی‌دانا در وزارت علوم از مهمترین تغییرات در حوزه وزارت علوم بود.

به نظر می‌رسد با این تغییر موج تازه‌ای از تغییرات در دانشگاه‌های تهران و دانشگاه‌هایی که رئیس آنها هنوز تغییر نکرده در راه است.

وزیر علوم برای اولین بار در مراسم تودیع رئیس سابق و معارفه سرپرست دانشگاه‌ خوارزمی به دفاع از تغییرات در وزارت علوم پرداخت و رقم تغییرات در سطح آموزش عالی را 23 دانست و گفت: در یکی از رسانه‌ها عنوان شده بود که بیشترین عزل و نصب‌ها در تاریخ آموزش عالی در 3 ماه اول فعالیت وزارت علوم در دولت یازدهم صورت گرفته، در صورتی که در 100 روز اول دولت 23 حکم برای روسای دانشگاه‌ها و مدیران ستادی صادر کرده‌ایم.

این در حالی است که با گذشت 112 روز از حضور فرجی‌دانا در وزات علوم شاهد 32 تغییر در سطح ریاست دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها بوده‌ایم.

به گزارش تسنیم، براساس اخبار و احکام منتشر شده در سایت وزارت علوم تاکنون روسای دانشگاه‌های خواجه نصیرالدین طوسی با خداحافظی مجید قاسمی و حضور علی خاکی، دانشگاه پیام‌نور با حضور ابوالفضل فراهانی به جای حسن زیاری، دانشگاه‌ اصفهان با حضور هوشنگ طالبی به جای رامشت، گیلان با معرفی احمد رضی به جای حاتم‌زاده، دانشگاه علم و صنعت با خداحافظی محمدسعید جبل‌عاملی و حضور محمدعلی برخورداری، حضور محمد کافی به جای عاشوری در دانشگاه فردوسی مشهد، محمدقاسم سحاب به جای احمدرضا ربانی در دانشگاه تفرش، عصاری به جای محمد آخوند علی در دانشگاه جندی‌شاپور، رحیم حب‌نقی به جای حسن صدقی گمچه در دانشگاه ارومیه، محمدجواد فتح‌آبادی به جای نصرالله گرامی در دانشگاه باهنر کرمان، ابوالحسن نائینی به جای عبدالله آل‌بویه لنگرودی در دانشگاه بین‌المللی امام‌خمینی(ره) قزوین، سعید حمیدی به جای رضا صادقی در دانشگاه اراک تغییر کرده‌اند.

طی روزهای گذشته نیز علی نجفی‌نژاد به عنوان سرپرست جدید دانشگاه علوم کشاورزی گرگان به جای رامین رحمانی انتخاب شد و در همین روز با حکمی از سوی وزیر علوم  فرهاد یغمایی به عنوان سرپرست جدید دانشگاه منابع طبیعی گلستان انتخاب شد.

دانشگاه‌های شیراز، یزد، تبریز و خوارزمی با حضور ارشاد لنگرودی، صالح اولیا، پورمحمدی و سبحان‌الهی نیز در طی روزهای گذشته با روسای جدید خود آشنا شدند.

تغییر رئیس دانشگاه صنعتی بابل با خداحافظی عسگر جانعلی‌زاده و حضور جواد واثقی‌امیری، تحصیلات تکمیلی زنجان با حضور حمیدرضا محمد خالصی و خداحافظی رسول خدابخش،  دانشگاه علوم کشاورزی  و منابع طبیعی ساری با حضور بهمن‌یار،‌ دانشگاه صنعتی شهدای هویزه با حضور بحرینیان، دانشگاه حکیم سبزواری با حضور جواد حدادنیا، دانشگاه مراغه با حضور شهابی‌وند و خداحافظی محمد زاد شکویان، دانشگاه تهران حضور با امید به عنوان سرپرست و خداحافظی فرهاد رهبر و دانشگاه فنی و حرفه‌ای با حضور شفیعی و خداحافظی سهراب رضایی از دیگر تغییرات رخ داده در سطح ریاست دانشگاه‌ها بود.

این تغییرات در کنار تغییراتی که در سطح ریاست پژوهشگاه‌های وزارت علوم از جمله، علم و فناوری اطلاعات، تربیت‌بدنی و علوم ورزشی، مهندسی ژنتیک و زیست فناوری، پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران، پژوهشگاه علوم‌انسانی و مطالعات فرهنگی و شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان رخ داده، از دیگر تغییرات رخ داده در وزارت علوم بوده است.

پس از عزل فرهاد رهبر از ریاست دانشگاه تهران، در حال حاضر بحث تغییر بیژن رنجبر از ریاست دانشگاه تربیت‌مدرس مطرح است که به نظر می‌رسد 2 گزینه مطرح برای جایگزینی رنجبرف جعفر توفیقی و برات قبادیان هستند.

جعفر توفیقی در این خصوص و در گفت‌وگو با تسنیم، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه گفته می‌شود رئیس دانشگاه تربیت مدرس در حال تغییر است و شما به عنوان گزینه جایگزین وی هستید؟ گفت: خیر، هنوز چنین بحث‌هایی به طور رسمی مطرح نیست.

وی افزود: من چنین اخباری را نشنیده‌ام. بعضا گمانه‌زنی‌ها و رایزنی‌هایی درباره ریاست‌ دانشگاه‌های مختلف مطرح می‌شود، اما این مسئله هنوز به طور رسمی و جدی مطرح نیست.

مشاور عالی وزارت علوم در پاسخ به این سوال که آیا این موضوع را تکذیب می‌‌کنید؟خاطرنشان کرد: بحث تکذیب نیست. بالاخره در هر جلسه و محفلی دوستان صحبت می‌کنند و پیشنهاداتی مطرح می‌کنند، اما هنوز به شکل رسمی در این خصوص بحثی نشده و فعلا در حد مسائل اولیه است.

گرد آوری : وندا کلیک

آنتی ویروس دکتر وب

Go Top